Agapornis
30. 12. 2009
DRUHY:
-šedohlavý /agapornis canus/
nazývaný ako trpaslíčí agapornis, u ktorého je sivá farba hlavy samca rozlišujúcim znakom pohlavia. Samice sú prevažne zelené. Ich rozmnožovanie je dosť náročné, pretože svojím chovaním sú odlišné od iných druhov a síce bojazlivé a uzavreté. Nieje vhodné držať ich vo voliére s iným druhom agapornisov. Voliéru je nutné prispôsobiť zeleňou, ktorú ocenia.
-fischerov /agapornis fischeri/
jedným zo znakov je biele okružie oka. Pohlavie nemá žiadne vonkajšie rozdiely. Má veľa farebných mutácií a aj keď ho niektorí chovatelia krížia s iným druhom agapornisa s bielym okružím oka, nieje na to žiadny správny dôvod. Rozmnožuje sa bez problémovo, no najlepšie výsledky sú v odchove oddeléných párov od iných agapornisov. K stavaniu hniezda ponúknime tenké vetvičky stromov.
-oranžovohlavý /agapornis pullarius/
jeden z kľudných agapornisov, ktorý rád lozí a šplhá a menej lieta. Rozdiel v pohlaví určí aj laik. Samčekovia majú modro zfarbené konce krídiel a tvár a hrdlo majú silne červené. Samičky majú tvár oranžovú. Doporučuje sa chovať viac párov tohto druhu. Nie sú bojovej povahy, ale miernej a iný druh by mohol spôsobovať problémy a utrpenie agapornisa oranžovohlavého.
V prírode sa tento druh odlišuje hniezdením od iných voľbou miesta hniezda. Stavia ho na miestach, kde sa nachádzajú termiti.
-ružovohlavý /agapornis lilianae/
s bielym okružím oka. Dorastá do veľkosti 13 cm a je najjemnejším zo všetkých agapornisov. Páry je možné chovať aj s inými druhmi malých papagájov.
-hnedohlavý /agapornis nigrigenis/
s bielym okružím oka. Je jedným z najpríjemnejších druhov a nevyvoláva šarvátky.
-škraboškový /agapornis personatus/
biele okružie oka je veľkým kontrastom čiernej hlavy a je jedným z najkrajších agapornisov s výraznými črtami.
Páry je nutné držať oddelene.
-ružovohrdlý /agapornis roseicollis/
chov viacerých párov nesie so sebou riziko napádania s rizikom ubitia na smrť. V stavaní hniezda sú dosť pohodlné a od iných sa rozlišujú zastrkávaním si materiálu samičkami do krídiel a následným nosením do búdky. Hniezdo nijak zvlášť neupravujú a pohlavie sa vizuálne nedá určiť.
-etiópsky /agapornis taranta/
je krikľavo zfarbeným druhom, u ktoreho je možné určiť pohlavie podľa spodnej strany krídiel, ktorá je u samčekov tmavšia. Samčekovia majú výrazne pestro červené sfarbenie okolo očí a čela a samičky majú pestročervený zobák.
-zelenohlavý /agapornis swindernianus/
jeden z menších agapornisov dorastajúci do 13 cm. Je najmenej známy a preto sa bežne nechová
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.